Kotimaanmatkailu Polkujuoksu

Levi Arctic Challengessa kisapari on kaikki kaikessa – pölliä unohtamatta

Yhteistyössä: Levi Arctic Challenge

Miten meni Levi Arctic Challenge? Kisapäiväksi osui kunnon lumimyräkkä, joka sopi kisateemaan mainiosti. Lämpötila oli onneksi lähellä nollaa, joten paleltumisesta ei tarvinnut huolehtia.

Reitti kulki tunturimaastossa, ja esteitä oli vajaan kilometrin välein. Ryömimme lumikissan ali, kiipesimme jääseiniä, vedimme lumikelkkaa ja tietysti kannoimme pölliä.

Pölliin kiteytyy koko Arctic Challengen olemus. Sen kanssa on hankala juosta, ja kädet ja selkä väsyvät. Mutta tärkeintä pöllissä on se, että siitä muodustuu joukkueen yhteinen taakka. Jokaisella joukkueella on yksi pölli kahta henkeä kohden. Se tekee kisasta yhteisen suorituksen, jossa ei ole kyse siitä, kuinka paljon itse jaksaa, vaan siitä, kuinka paljon parin kanssa jaksaa yhdessä. Kun omat kädet väsyvät, pöllin voi antaa kaverille kannettavaksi. Se, joka kantaa pölliä on aina väistämättä hitaampi, joten tahti on sovitettava yhteen. Myös maaliin tullaan yhtä matkaa.

Selvisimme Miian kanssa reitiltä mainiosti. Olimme taipaleella noin kaksi ja puoli tuntia, ja ehdimme siinä ajassa kastua perinpohjaisesti, saada kädet ja jalat täyteen mustelmia ja nilkkalihakset puutuneiksi. Kisareitti kulki suurimmaksi osaksi umpihangessa, ja siitä muodustui aikamoista möyhyä.

Tässä kisapäivän tunnelmia, kiitos niistä ja muusta huollosta Heli!

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Tässä ollaan vielä lähdössä, ilman lumikuorrutusta.

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Starttiviivalla ei pöllikään vielä tuntunut painavalta.

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Arctic Challenge -kisaa järkkäävä Laura Peippo kuulutti meidät matkaan. Kiitokset Lauralle ja tiimille hauskasta päivästä! Parasta oli ehdottomasti pölli, joka tekee kisasta joukkueen yhteisen suorituksen.

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Jo alkulämmittelyssä meinasi mennä pää pyörälle.

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Miia tulossa alas esteeltä.

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Luntakin ehdittiin lapioimaan.

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Hullulla on halvat huvit, ja loput matkustaa Lappiin!

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Koko päivän mittainen lumipyry ja tuiskuava tuuli kruunasivat kisatunnelman. Mitä olisi Arctic Challenge auringonpaisteessa?

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Kyllä, lumikissan alta mahtuu ryömimään.

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Ennen maalivivaa piti vielä vetää moottorikelkkaa. Saatiin onneksi vähän tasoitusapua järkkäreiltä, kun meitä oli joukkueessa vain kaksi.

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Maalissa!

Levi Arctic Challenge Winter 2017

Tähän kuvaan kiteytyy koko kisan fiilis. Matkustamme mimmiporukassa paljon yhdessä, ja välillä, etenkin nälkäisinä, tulee otettua yhteen. Mutta tosi ystävään voi luottaa: hän kantaa pölliä silloin kun itse et jaksa. Kiitos kisasta Miia!

Kisatunnelmat minuutin videokoosteena:

Arctic Challenge -kisavarusteet

Varusteyhteistyössä: Superyellow Headwear, Camelbak, Halti, Millet, Mons Royale, Bridgedale

  • Pipo: Superyellow
  • Kaulassa: Mons Royalen paksu merinovillainen kauluri
  • Hanskat: Millet Racing glove (paksut, vedenpitävät hanskat hyvällä gripillä, jotta pölli pysyy käsissä)
  • Kengät: Merrell All Out Terra Ice -nastakenkä
  • Juoksureppu: Camelbak Ultra Pro Vest
  • Takki: Haltin superkevyt Kaakko-kuoritakki
  • Kerrasto: Mons Royalen ohut merinohuppari
  • Tuulenpitävät merinovillaiset sortsit (Aklima)
  • Paksut merinovillaiset juoksutrikoot (Aklima)
  • Säärystimet: Bridgedale

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: