Yhteistyössä: Levi Arctic Challenge
Miten meni Levi Arctic Challenge? Kisapäiväksi osui kunnon lumimyräkkä, joka sopi kisateemaan mainiosti. Lämpötila oli onneksi lähellä nollaa, joten paleltumisesta ei tarvinnut huolehtia.
Reitti kulki tunturimaastossa, ja esteitä oli vajaan kilometrin välein. Ryömimme lumikissan ali, kiipesimme jääseiniä, vedimme lumikelkkaa ja tietysti kannoimme pölliä.
Pölliin kiteytyy koko Arctic Challengen olemus. Sen kanssa on hankala juosta, ja kädet ja selkä väsyvät. Mutta tärkeintä pöllissä on se, että siitä muodustuu joukkueen yhteinen taakka. Jokaisella joukkueella on yksi pölli kahta henkeä kohden. Se tekee kisasta yhteisen suorituksen, jossa ei ole kyse siitä, kuinka paljon itse jaksaa, vaan siitä, kuinka paljon parin kanssa jaksaa yhdessä. Kun omat kädet väsyvät, pöllin voi antaa kaverille kannettavaksi. Se, joka kantaa pölliä on aina väistämättä hitaampi, joten tahti on sovitettava yhteen. Myös maaliin tullaan yhtä matkaa.
Selvisimme Miian kanssa reitiltä mainiosti. Olimme taipaleella noin kaksi ja puoli tuntia, ja ehdimme siinä ajassa kastua perinpohjaisesti, saada kädet ja jalat täyteen mustelmia ja nilkkalihakset puutuneiksi. Kisareitti kulki suurimmaksi osaksi umpihangessa, ja siitä muodustui aikamoista möyhyä.
Tässä kisapäivän tunnelmia, kiitos niistä ja muusta huollosta Heli!
Tässä ollaan vielä lähdössä, ilman lumikuorrutusta.
Starttiviivalla ei pöllikään vielä tuntunut painavalta.
Arctic Challenge -kisaa järkkäävä Laura Peippo kuulutti meidät matkaan. Kiitokset Lauralle ja tiimille hauskasta päivästä! Parasta oli ehdottomasti pölli, joka tekee kisasta joukkueen yhteisen suorituksen.
Jo alkulämmittelyssä meinasi mennä pää pyörälle.
Miia tulossa alas esteeltä.
Luntakin ehdittiin lapioimaan.
Hullulla on halvat huvit, ja loput matkustaa Lappiin!
Koko päivän mittainen lumipyry ja tuiskuava tuuli kruunasivat kisatunnelman. Mitä olisi Arctic Challenge auringonpaisteessa?
Kyllä, lumikissan alta mahtuu ryömimään.
Ennen maalivivaa piti vielä vetää moottorikelkkaa. Saatiin onneksi vähän tasoitusapua järkkäreiltä, kun meitä oli joukkueessa vain kaksi.
Maalissa!
Tähän kuvaan kiteytyy koko kisan fiilis. Matkustamme mimmiporukassa paljon yhdessä, ja välillä, etenkin nälkäisinä, tulee otettua yhteen. Mutta tosi ystävään voi luottaa: hän kantaa pölliä silloin kun itse et jaksa. Kiitos kisasta Miia!
Kisatunnelmat minuutin videokoosteena:
Arctic Challenge -kisavarusteet
Varusteyhteistyössä: Superyellow Headwear, Camelbak, Halti, Millet, Mons Royale, Bridgedale
- Pipo: Superyellow
- Kaulassa: Mons Royalen paksu merinovillainen kauluri
- Hanskat: Millet Racing glove (paksut, vedenpitävät hanskat hyvällä gripillä, jotta pölli pysyy käsissä)
- Kengät: Merrell All Out Terra Ice -nastakenkä
- Juoksureppu: Camelbak Ultra Pro Vest
- Takki: Haltin superkevyt Kaakko-kuoritakki
- Kerrasto: Mons Royalen ohut merinohuppari
- Tuulenpitävät merinovillaiset sortsit (Aklima)
- Paksut merinovillaiset juoksutrikoot (Aklima)
- Säärystimet: Bridgedale